Dwa bloki filmowe dla szkół

V Festiwal Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”, na który zapraszamy 23-25 listopada do warszawskiej Kinoteki (PKiN) przygotowuje dwa specjalne bloki edukacyjne.

W drugim dniu festiwalu, 24 listopada, zaprezentowane będą filmy, które mogą stanowić ciekawą propozycję dla młodzieży szkolnej.

Od godz. 9.00 do 11.00 – w pierwszym bloku filmowym – wyemitowane zostaną dwa filmy. Pierwszy dokument to „Bieżeńcy 1915-1922″ (50 min) w reż. Jerzego Kaliny. Jest to opowieść o mało znanej największej przymusowej migracji XX wieku w naszej części Europy. Latem 1915 r. armia rosyjska wycofująca się z zachodnich guberni Imperium zostawiła nacierającym Niemcom spaloną ziemię. Trzy miliony osól opuściło domy, uciekając na wschód. Po latach wracali do swoich wsi, już w odrodzonej Polsce. Film Jerzego Kaliny to po części historia rodzinna. Wśród wyjeżdżających była prababka reżysera, Zofia, która w kozackiej stanicy Stepowe Matiunino urodziła córkę Nadzieję, czekając na przyjazd męża.

Drugi film w tym bloku pt. „I tak wszystko widziałam…” (52 min.) w reż. Michała Tkaczyńskiego to historia trzech polskich kobiet pochodzenia żydowskiego, które przeszły piekło Holocaustu. Każda z bohaterek musiała zmierzyć się z pytaniem o sens życia, o znaczenie w nim Boga i zweryfikować swoją tożsamość. Losy dziewczynek odmienili w pewnym momencie Polacy, którzy, ryzykując życie, uratowali je przed zagładą. Film opowiada również o roli księży i Kościoła katolickiego w ratowaniu Żydów z warszawskiego getta.

Drugi blok filmowy, od godz. 11.00 do 13.30 otwiera film dokumentalny „Ślady stóp” (Footprints: the path of your life, 90 min.), w reżyserii Juana Manuela Cotelo. Film drogi, inny niż wszystkie – elektryzujący, klimatyczny, wciągający widzów w fizyczną i duchową przygodę. Każda z postaci przechodzi na szlaku swój własny proces duchowej przemiany. Bohaterowie stają twarzą w twarz z własnymi ograniczeniami, doświadczając duchowego i fizycznego cierpienia w postaci wyczerpania, wątpliwości i… pęcherzy! Widz tego filmu staje się pielgrzymem i wraz z bohaterami dostaje szansę na odkrycie swojej drogi życia, swojego Camino.

Drugi film bloku to: „Światem rządzi Bóg” w reż. Krzysztofa Tadeja, (52 min.) Jest to film o 99-letnim ojcu Jerzym Tomzińskim z Jasnej Góry – jednym z najbardziej fascynujących ludzi Kościoła w Polsce. To człowiek – legenda, świadek i uczestnik wielu wydarzeń z historii Polski i Kościoła. Bohater opowiada m.in. o Soborze Watykańskim II, o spotkaniach z kilkoma papieżami, z o. Pio, przyjaźni z kard. Wyszyńskim. Świetny rozmówca obdarzony wyjątkowym poczuciem humoru.

Zapraszamy na seanse filmowe. WSTĘP WOLNY, BEZ OPŁAT. Grupy trzeba jedynie zarezerwować miejsca u p. Justyny Łuczak (telefonicznie 604 457 745 lub mailowo: j.luczak@kinoteka.pl).

Do pobrania:

Zaproszenie dla szkół (PDF)