Filmy „Kina z duszą”

08/11/2020
Mozaika-filmow-Kina-z-dusza-2020-1200x1192.png

Na platformie filmowej „Kina z duszą” dostępnych jest blisko 30 najwspanialszych filmów dokumentalnych. Sprawdź, jakie dokumenty możesz obejrzeć.

 

Błogosławiona wina

Trzysta osiemdziesiąt pięć lat temu, książę Mikołaj Sapieha, wojewoda litewski i właściciel Kodnia, kradnie z kaplicy z Watykanu obraz Matki Bożej Gregoriańskiej przed którym został cudownie uzdrowiony. Po udanej ucieczce przed pościgiem papieskim dociera do podlaskiej ziemi, by tam dziękować Matce Bożej za odzyskane zdrowie.

 

Bojownicy wolnego słowa

„Bojownicy wolnego słowa” to dokument o Stowarzyszeniu Wolnego Słowa i ludziach, którzy je tworzą. A są to legendarne postaci opozycji antykomunistycznej z czasów PRL. Historia stowarzyszenia to wartka opowieść o współczesnych czasach, w których podejmowanie ryzyka, odwaga i świadome trudne osobiste wybory miały wpływ na bieg naj-nowszej historii Polski.

 

Budzik

Cyprian, Filip, Ola i Kuba – czworo spośród piętnaściorga młodych pacjentów podwarszawskiej kliniki Budzik. Od dłuższego czasu są w śpiączce. Ich rodzice są zdeterminowani, by pomóc im wrócić do życia. Film opowiada niezwykłą historie ludzi, którzy w obliczu osobistej tragedii nie poddają się, są pełni nadziei, walcząc o życie i zdrowie swoich dzieci.

 

Dotknięcie anioła

Poetycka opowieść dokumentalna Henryka Schoenkera pochodzącego z Oświęcimia. Wstrząsające świadectwo, niewiarygodny zapis pamięci cudem ocalałego, małego chłopca. Czy był możliwy inny scenariusz Holocaustu? Czy w Auschwitz – Oświęcimiu można było uratować tysiące Żydów ze Śląska, zanim powstała idea najokrutniejszego z obozów śmierci? Czy historia Żydów w Polsce mogłaby potoczyć sie pod okupacją hitlerowską inaczej, gdyby świat zachodni nie odniósł się do nich z tak szokującą obojętnością?

 

Duch

Film autorów dokumentu o Annelise Michel, w którym pokazują jak działa Duch Święty w dzisiejszym Kościele. Mówienie językami, uzdrowienia i uwolnienia to rzeczywistość, którą pierwsi chrześcijanie żyli na co dzień. Film „Duch” pokazuje, że takie sytuacje nie należą do przeszłości.

 

Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz

Film opowiada o konflikcie pomiędzy ortodoksyjnymi Żydami i ukraińską prawicą w przeddzień protestów na Euromajdanie. Do Humania na Ukrainie co roku przyjeżdża 30 tysięcy chasydów celebrować żydowski Nowy Rok na grobie cadyka Nachmana.

 

Jaster. Tajemnica Hela

Film dokumentalny o tragicznym losie niesłusznie posądzonego o zdradę bojownika oddziałów specjalnych Kedywu Armii Krajowej Stanisławie Jasterze, ps. Hel, który na skutek tragicznego splotu okoliczności , po serii wsyp w AK w Warszawie latem 1943 roku sam został przez towarzyszy broni niesłusznie posądzony o kolaborację z Niemcami i w trybie pospiesznego, najprawdopodobniej prewencyjnego wyroku zginął w lipcu 1943 roku. Pozostała po nim narzeczona Danuta, która całe życie niosła w sercu miłość Staszka.

 

Hetman

Film animowany w  reżyserii Krzysztofa Czeczota został przygotowany na zlecenie Instytutu Polonika – poetycka opowieść o losach wielkiego hetmana z czasów Pierwszej Rzeczpospolitej – Stefanie Zółkiewskim.

 

Jakiego koloru jest miłość

Monika – niewidoma psycholog i Wojtek – informatyk z porażeniem mózgowym. Od dwóch lat są małżeństwem, kilka miesięcy temu urodziła im się zdrowa córeczka Ula. Kochają się, wspierają i każdego dnia walczą o normalne życie. Poznali się na portalu randkowym dla niepełnosprawnych. Monika mówi: „Napisał do mnie, że kiepsko chodzi i bełkocze. Odpisałam, że to może być problem, bo ja nie widzę. Jak my się porozumiemy. Na to Wojtek, że na pewno damy radę”. Ona zastępuje mu ręce w czynnościach wymagających precyzji, on jest jej oczyma – opisuje świat, którego Monika nigdy nie widziała.

 

Kwatera Ł

Film „Kwatera Ł” Arkadiusza Gołębiewskiego jest podsumowaniem prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez IPN na warszawskiej „Łączce”. W tym obrazie jest wszystko – emocje, cierpienie rodzin, zbrodnie komunistyczne, polscy bohaterowie, mordowani za miłość do kraju, grzebani potajemnie, niszczeni również po śmierci.

 

Matka 24h

Ten film to podróż w głąb ludzkich serc. Opowiada historię kopii Czarnej Madonny z Częstochowy – obrazu, który od 55 lat krąży po Polsce. Czarna Madonna gości w poszczególnych domach 24 godziny. Dla każdego z bohaterów jest to bardzo szczególny czas – wszakże kochająca, duchowa matka odwiedza ich dom. Historie przedstawiane są jedna po drugiej, w kontekście wiary lub jej braku, lecz przede wszystkim podążając za motywem przewodnim filmu – znaczeniem matki w życiu bohaterów. Film ma strukturę mozaikową: różnorodność postaci przedstawiona jest na tle zmieniających się pór roku.

 

Milenium kontra Tysiąclecie

Pod koniec lat 60. pomiędzy Kościołem katolickim a aparatem partyjnym z Władysławem Gomułką na czele, doszło do tzw. walki o rząd dusz. Władze PRL sięgały po wszelkie możliwe środki, by w 1966 roku przyćmić kościelne obchody tysiąclecia chrztu Polski. Koszty propagandy nie grały żadnej roli, a na Jasnej Górze zagrałby zespół The Beatles. Na tle tej rywalizacji możemy obserwować rozkwit muzyki, popularnie zwanej bigbitem. Choć zwykło się uważać, że mocne uderzenie to wyraz buntu polskiej młodzieży, to już dzisiaj wiemy, że władze kontrolowały wszelkie przejawy twórczości. Wielokrotnie młodzi muzycy musieli wchodzić w relacje ze strukturami państwa.

 

Miłość ci wszystko wybaczy

Libańscy wolontariusze niosą pomoc uchodźcom, śpiewając po polsku i arabsku piosenki Hanki Ordonówny, której twórczością i postacią są zafascynowani.

 

Miłość i puste słowa

Pełnometrażowy film dokumentalny – to intymna opowieść o miłości w obliczu nieuleczalnej choroby. Miłości na przekór cierpieniu, złości i bezsilności.

 

Niegdyś moja matka

Austalijka Sophia Turkiewicz pragnie dowiedzieć się dlaczego została porzucona przez matkę. Jej prywatne śledztwo ukazuje brutalną prawdę dlaczego w młodości została porzucona w sierocińcu.

 

Ojciec Leon – bloger dusz 

Ojciec Leon Knabit, benedyktyn z klasztoru w Tyńcu, ma stale dylemat między obowiązkami mnicha a swoją działalnością poza klasztorem. Mino sędziwego wieku jest nadal rozrywany przez ludzi „ze świata”, ciągle się ktoś z nim spotyka (od ambasadora do mordercy), jest zapraszany do prowadzenia rekolekcji w różnych częściach Polski i świata (niedawno poleciał do USA na miesięczne tournee), ma spotkania autorskie, wyjazdy rocznicowe, występy w telewizji i radiu.

 

Pielgrzymka pojednania do Rosji

Ks. Manfred pracujący ponad 25 lat w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, prowadzi pielgrzymkę Polaków do Kazania i Moskwy. Pielgrzymi modlą się przed słynną ikoną Matki Boskiej Kazańskiej o pokój na świecie. W Moskwie idą „trasą stalinowskiego terroru”.Spotykają się z prawosławnym Bractwem Przemienienia, ktore pokutuje za Rewolucję Pażdziernikową 1917, którą nazywa „katastrofą narodową

 

Po prostu jako człowiek

Wojna była zawsze obecna w naszym domu, w czasie mojego dzieciństwa wiele się o niej mówiło. A teraz jako dojrzała osoba, zajmuję się tym tematem. Muszę powiedzieć, że mam poczucie winy. Sama nie jestem winna, ale mam to poczucie i dlatego, chciała-bym coś zrobić, żeby stosunki niemiecko-polskie były lepsze. A to uda się wyłącznie poprzez spotkania. I poprzez wspólne rozmowy” – mówi bohaterka filmu. Od 60-ciu lat, wolontariuszki Niemiec w ramach zadośćuczynienia i pokuty za winy i krzywdy wojenne, ojców, dziadów i całego narodu niemieckiego, przyjeżdżają do pracy na rzecz szpitala Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

 

Przedpokój do raju

Film ten, to niejako kontynuacja filmu „Misji” Rolanda Joffe . Od wielu już lat, w boliwijskiej dżungli o. Piotr, polski misjonarz i muzykolog, współczesny o. Gabriel, pomaga przetrwać 300-letniej tradycji muzycznej miejscowych Indian, łącząc wiarę z nauką i sztuką. Jest odkrywcą najcenniejszego na świecie zbioru nut baroku południowoamerykańskiego, zbioru który wspólnie z Indianami, we wsiach położonych w odległej dżungli, latami rekonstruował nuta po nucie, słowo po słowie, wszystko skrupulatnie ewidencjonując.

 

Siostry

Za potężnym 800 letnim murem, w najstarszym żeńskim klasztorze klauzurowym w Polsce – klasztorze Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach, toczy się życie 12 sióstr. Mimo podeszłego wieku i zmieniającego się za murem, w szaleńczym tempie świata, każdego dnia starają się podporządkować swoje życie wymyślonej ponad 10 wieków temu regule „ORA et LABORA”.

 

Śladami ojca Dolindo

Bohater filmu, ks. Dolindo Routolo żył w latach 1882 – 1970. Był prześladowany przez całe życie a nawet po śmierci.

 

Tu się żyje

Tu się żyje to film dokumentalny o pierwszym i jedynym hospicjum na Litwie, w Wilnie, prowadzonym przez charyzmatyczną siostrę Michaelę Rak. Odsłania kulisy jego działalności, przybliża sylwetki pacjentów i pracowników. Pokazuje ideę hospicyjną w praktyce i – paradoksalnie – opowiada bardziej o życiu niż o śmierci.

 

Universam Grochów

Uniwersam Grochów to nieistniejąca już pierwsza dzielnicowa galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70. na warszawskiej Pradze Południe. ”. UNIVERSAM GROCHÓW” dokumentuje ostatnie miesiące istnienia galerii; jest próbą uchwycenia niezwykłej mozaiki ludzkich zachowań, w momencie wielkich zmian. To opowieść o przemijaniu, o ludziach pozornie wykluczonych, dla których nie ma miejsca w nowoczesnej metropolii.

 

Ziemia bezdomnych

Ojciec Paleczny, zakonnik, który poświęcił życie pomocy bezdomnym, był autorem idei zbudowania solidnego jachtu, którym mógłby wraz z podopiecznymi opłynąć Ziemię. Zmarł w 2009 roku, ale jego „testament” pozostaje wciąż aktualny. Grupa warszawskich przyjaciół duchownego konfrontuje się z ambitnym planem, wymagającym koordynacji prac wielu ludzi, konsekwencji i – przede wszystkim – trzeźwości. Jednym z bohaterów jest spawacz, pan Sławek. Czy uda mu się pokonać chorobę alkoholową i dokończyć dzieło?

 

Żyd Ishai

Żyd Ishai”, to dramatyczna historia Ishaia, Żyda Mesjańskiego. Bohater filmu od lat mieszka z najbliższą rodziną w Izraelu. Jego matka i ojciec mieszkali w Polsce, część krewnych zginęła podczas II wojny światowej. Teraz Ishai szuka swego miejsca na ziemi, odwiedza Polskę, rodzinne miejsca, szuka ludzi, którzy znali jego najbliższych. Chce robić coś, co zrównoważy Holokaust, który przeżył jego ojciec.

 

Złączyć się z Narodem

Przez lata komunizmu nikt nie troszczył się o los polskich zesłańców i ich potomków „na wschodzie”, dlatego reżyser sugeruje w filmie, aby te błędy naprawić. Uświadamia nam, że wszyscy mamy do spłacenia pewien dług w stosunku do repatriantów (potomków polskich zesłańców) choć nie jest to wcale takie proste jak się wydaje.