Mamy listę konkursową

31/10/2018
banner-lista-konkursowa-1200x798.png

Po raz szósty „Kino z duszą” zaprezentuje najlepsze polskie i zagraniczne filmy dokumentalne traktujące o duchowości, która przejawia się na wszystkich polach aktywności człowieka. Pokazy konkursowe, panele dyskusyjne i wydarzenia specjalne odbywać się będą w warszawskiej „Kinotece” od 20 (wtorek) do 24 (sobota) listopada. Podczas całego festiwalu, również na galę finałową obowiązuje wstęp wolny.

W tym roku twórcy i producenci zgłosili 77 filmów – to rekordowa liczba – spośród których do pokazów konkursowych zakwalifikowane zostały 23 dokumenty. Wszystkie zostaną zaprezentowane widzom w czasie dni festiwalowych.

Jury, któremu przewodniczy wybitny polski dokumentalista i wykładowca PWSF w Łodzi Maciej Drygas wybierze najlepsze obrazy dokumentalne, które otrzymają nagrody i wyróżnienia podczas gali finałowej – 24 listopada o godz. 19.30 w Kinotece.

– Co roku zwiększa się liczba filmów nadsyłanych przez realizatorów i firmy producenckie. Świadczy to o rosnącej popularności twórczości dokumentalnej, ale także o tym, że Festiwal „Kino z duszą” to niezwykle potrzebna inicjatywa kulturalna. Dzięki niej widzowie, w ramach darmowych pokazów, mogą poznawać i doceniać współczesną, wartościową dokumentalistykę – mówi Grażyna Raszkowska, dyrektor Festiwalu „Kino z duszą”.

Kino z duszą, czyli jakie?

Zakres poruszanej tematyki jest bardzo szeroki: od filmów społecznych, psychologicznych, historycznych, biograficznych po religijne oraz takie, które obrazują zmagania duchowe człowieka. Podczas festiwalu przewidywane są spotkania z twórcami filmowymi.

– W tym roku najwięcej filmów, bo aż 17, nadesłała Telewizja Polska. Od lat są z nami też inni wielcy producenci, tacy jak Studio Munka, szkoła filmowa w Łodzi, Studio Wajda czy Muzeum Historii Polski. Ogromna część tegorocznych zgłoszeń to jednak filmy indywidualnych twórców, dla których „Kino z duszą” staje się swoistą marką wśród polskich festiwali filmowych – mówi Michał Plewka, szef promocji i selekcjoner festiwalu.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Ewy K. Czaczkowskiej Areopag XXI. Wydarzenie współorganizuje Narodowe Centrum Kultury i Centrum Myśli Jana Pawła II. Partnerami są m.in. PKN Orlen, Polpharma, Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti, Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska, Stowarzyszenie Wolnego Słowa oraz Kinoteka.

Poniżej zamieszamy listę konkursową filmów dokumentalnych, które zakwalifikowały się do tegorocznej VI edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

 1. „Król góry”, reż. Andrei Kutsila
 2. „Z pogranicza cudu”, reż. Tomasz Jurkiewicz
 3. „Pielgrzymka pojednania do Rosji”, reż. Krzysztof Żurowski
 4. „Przerwana misja”, reż. Petro Aleksowski
 5. „Dziadek”, reż. Andrzej Święch
 6. „Ada Krysia Willenberg”, reż. Krzysztof Żurowski
 7. „Operacja Tannenberg”, reż. Anna Piasek-Bosacka
 8. „Universam Grochów”, reż. Tomasz Knittel
 9. „Siostry”, reż. Michał Hytroś
 10. „Niebo bez gwiazd”, reż. Katarzyna Dąbkowska-Kułacz
 11. „Kobieta skała”, reż. Monka Meleń
 12. „Miłość i puste słowa”, reż. Małgorzata Imielska
 13. „Domiunum montes – góry Jana Pawła II”, reż. Adam Kraśnicki
 14. „Złączyć się z narodem”, reż. Jerzy Szkarmruk
 15. „Dos isas”, reż. Adrian F. Castellanos
 16. „Arabski sekret”, reż. Julia Groszek
 17. „Uwolnij mnie”, reż. Federica di Giacomo
 18. „Janka”, reż. Adela Kaczmarek
 19. „Tu się żyje”, reż. Kinga Dębska
 20. „Witaj w kryminale, papieżu Franciszku!”, reż. Janusz Mrozowski
 21. „Święta Faustyna w blasku miłosierdzia”, reż. Piotr Weychert
 22. „12 miesięcy słońca 2 – bishan”, reż. Michał Barański
 23. „Okruszki”, reż. Wojciech Królikowski