Znamy laureatów

21/11/2017
MG_4591.jpg

Filmy “Jakiego koloru jest miłość”, “Ziemia bezdomnych” i “Budzik” zostały nagrodzone podczas gali kończącej 5. Festiwal Filmów Dokumentalnych “Kino z duszą”. Festiwal trwał od czwartku, 23 listopada w stołecznym kinie Kinoteka.

Nagrodę Główną festiwalu “Kino z duszą” otrzymał film Aliny Mrowińskiej “Jakiego koloru jest miłość”. Jurorzy docenili obraz wyprodukowany przez Telewizję Polską za “subtelnie zrealizowaną, poruszającą opowieść o miłości”.

Dokument ukazuje historię niewidomej psycholog Moniki i Wojtka, informatyka z porażeniem mózgowym, którzy poznali się na portalu randkowym dla niepełnosprawnych. Od dwóch lat są małżeństwem, kilka miesięcy temu urodziła im się zdrowa córeczka Ula. Kochają się, wspierają i każdego dnia walczą o normalne życie.

Z kolei Marcin Janos Krawczyk, autor “Ziemi bezdomnych”, otrzymał nagrodę ufundowaną przez Centrum Myśli Jana Pawła II – za film, który ukazuje wartości ważne dla Jana Pawła II. Jak powiedział w uzasadnieniu werdyktu jury dyrektor Centrum Michał Senk, “godność człowieka i solidarność, która przebijają z kadrów nagrodzonego filmu, to niewątpliwie wartości bliskie Ojcu Świętemu, który niejednokrotnie podkreślał że społeczeństwo naprawdę solidarne powstaje wtedy, gdy ci, którzy posiadają dobra, dzielą się nimi z ubogimi, a nie tylko tym, co zbywa”.

Bohaterami realizowanego siedem lat obrazu Marcina Krawczyka są bezdomni, którzy – z inspiracji zmarłego w 2009 r. ojca Bogusława Palecznego, zakonnika – próbują pozostać w trzeźwości i pracują przy budowie jachtu, którym mogliby opłynąć ziemię.

Nagroda Specjalna powędrowała zaś do Piotra Małeckiego za film “Budzik”. Dokument pokazuje historię Cypriana, Filipa, Oli i Kuby – czworga młodych pacjentów podwarszawskiej kliniki Budzik, których rodzice od dłuższego czasu walczą o wybudzenie dzieci ze śpiączki. Zdaniem festiwalowego jury film przedstawia “przejmujący portret miejsca, w którym ludzie nie tracą nadziei”.

Wyróżnienie Dyrektora Festiwalu otrzymał natomiast autor filmu “Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz”, Krzysztof Kopczyński. Zdaniem dyrektor Grażyny Raszkowskiej, wyróżniony dokument to “niezwykle uczciwy, bardzo barwny, epicki o przejmującej tematyce, wspaniale obrazowo ukazanej”. Bohaterem filmu jest stary Wołodia, opiekun cmentarza żydowskiego w Bracławiu, zupełnie niezainteresowany sporami na tle religijnym, narodowym czy ekonomicznym. Mężczyzna, który mieszkał w domu zbudowanym na piwnicach, w których nauczał rebe Nachman, staje się pretekstem do opowiedzenia o wędrujących dybukach – ukaranych duszach zmarłych.

Najlepsze filmy wybrało jury w składzie: dokumentalista Maciej Drygas, operator filmowy prof. Andrzej Musiał, krytyk Bartek Pulcyn oraz Ewa Czaczkowska i Grażyna Raszkowska.

Przewodniczący festiwalowego jury Maciej Drygas ocenił podczas gali, że choć filmy dotykały bardzo różnych światów, to wszystkie były ciekawe i głębokie, a ich autorzy wykazali się dużą wrażliwością i umiejętnością operowania językiem filmowym.

“Dobry film to taki, który w piękny, artystyczny sposób mówi o sprawach niebanalnych, o tym, co jest w życiu najważniejsze i co stanowi to, co składa się na prawdę życia, wszystkie nasze wybory, decyzje i wartości” – powiedziała z kolei Ewa Czaczkowska, prezes Fundacji Areopag XXI. “To wszystko, co stanowi naszą duchowość, co z tej duchowości wypływa, co składa się na tę duszę naszego życia. Naprawdę nie trzeba robić filmów stricte religijnych, żeby o tym wszystkim mówić. To wszystko wyraża się poprzez naszą codzienność. To, że Festiwal odbył się już po raz piąty i że jest państwa z nami coraz więcej przekonuje nas, że to przedsięwzięcie ma sens” – dodała.

Podczas trzydniowego festiwalu pokazano 19 dokumentów, spośród 50 zgłoszonych. Przygotowano także kilka wydarzeń specjalnych. W sobotę gościem festiwalu był najsłynniejszy tyniecki benedyktyn, o. Leon Knabit. Z kolei w piątek w ramach festiwalu odbył się panel zorganizowany przez portal Stacja7 „Siła modlitwy na dużym ekranie” z udziałem Mariusza Pilisa – reżysera filmu „Teraz i w godzinę śmierci”. W czwartek prof. Andrzej Musiał, operator filmowy, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, członek jury festiwalu, opowiedział o tym „Jak oglądać dokument”.

Piąta edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych “Kino z duszą” odbywała się 23-25 listopada w stołecznej Kinotece.

Źródło: eKAI.pl